Fašiangy 2016

 

Fašiangy sa nám skončili, začal sa pôst a my máme za sebou ďalší ročník fašiangovej bursy po obci Badín. Plní dojmov, možno trochu aj sklamaní, pomaly hodnotíme tento ročník Fašiangov v našej dedine. Udržať tradíciu, ktorá je v našej dedine nepretržite už vyše pol storočia, aspoň podľa fotografických dokladov, je čoraz ťažšie a náročnejšie. Všetko je závislé od mladých ľudí – bursovníkov, ktorí sa musia nazbierať v plnom počte, aby sme mohli vôbec premýšľať o tom, či fašiangy budú. Každý rok bojujem s tým, koho zavolať, či by sa na to dal, či nás neodmietne. Kým v minulosti to bola pre mládenca česť tancovať vo fašiangovej burse a muselo sa spomedzi uchádzačov vyberať, ktorý pôjde, dnes musíme ľudí prehovárať, aby išli. Nájsť štyroch tanečníkov, ktorí by podľa tradície mali byť slobodní, tesne pred vojnou, teda vo veku 17 až 18 rokov, je už v podstate nemožné. Sme ale radi, že sa vždy nájdu mladí ľudia, ktorým na tradíciách záleží a ktorí sa na to dajú.

Tanec bursovníkov na ulici SNP v hornom konci

V posledných dvoch rokoch sme sa dali dokopy partia mladých ľudí, ktorí spolu chodíme aj na hasičské súťaže, a preto spolu aj dobre vychádzame a skvelo sa nám spolu robí. Pred dvoma rokmi sme uvažovali, ako fašiangy znova naštartovať, aby táto tradícia dostala ten šmrnc ako dakedy, keď ňou naozaj žila celá dedina. Som veľmi rád, že sa chytili iniciatívy aj naše hasičky a povedali, že pôjdu s fašiangovou bursou po dedine a budú s nami spievať a zabávať ľudí. Taktiež sa nám podarilo premiestniť zábavu aj vďaka novému pánovi starostovi Pavlovi Hricovi do dôstojnejších priestorov, čo tiež zlepšilo celkový výzor fašiangov.

Spoločná fotka na križovatke pri krčme u Mlinka

Tohto roku sme sa snažili opäť pridať niečo nové a spestriť fašiangy. Naplánovali sme vystúpenia s fašiangovým programom, s ktorým sme účinkovali aj na Sliači. Hoci nám to trochu časovo nevyšlo, ako sme chceli, vystúpenia sa konali. Asi najlepšie bolo to, ktoré večer odštartovalo fašiangovú veselicu v Skalici.

Fašiangová bursa pri vystúpení v milionárskej štvrti

Sebakriticky priznávame, že tohtoročná bursa mala aj svoje nedostatky. Počuli sme od niektorých ľudí, že to bolo nútené. Poviem Vám úprimne, obísť takú veľkú dedinu ako je Badín, nie je vôbec jednoduchá úloha a vyzerať poobede okolo štvrtej ešte sviežo a plný elánu je niekedy veľmi náročné. Veľmi sa ospravedlňujeme, ak sme niekoho nepotešili alebo mu nezatancovali tak, ako si to on predstavoval.

Tancujúce hasičky v Badínskych krojoch v Dolnom konci

Aj tohto roku sme sa snažili, aby bola fašiangová bursa perfektná. Podarilo sa nám kúpiť nový oblek pre masku doktora, potom sme prerobili masku takzvaného Pánka na masku MAFIÁNA, vajčiarku sme obdarili novou sukňou a šatkou a prešili sme kostým na slaninu. Hoci, tak ako v minulom roku, sa nám nepodarilo zohnať päť ľudí na masky a slaninka nám chýbal, ostatné masky, teda vajčiarka, kominár, doktor a PÁNKO (po novom MAFIÁN), sa predviedli v novom šate. Fašiangy v Badíne sú tradíciou, ktorú si vážia všetci rodení Badínčania a teší nás, že aj ľudia, ktorí sa do Badína prisťahovali, začínajú túto tradíciu vnímať pozitívne, hoci ich nie je veľa.

Masky "Maškary" pred hasičskou zbrojnicou pri zelenom dome

Vďaka všetkým, ktorí nám hasičom dajú štedré dary za to, že prídeme ku nim, že ich neobídeme a zatancujeme, zaspievame pred ich domom. Aj vďaka Vašim príspevkom môžeme túto krásnu tradíciu udržať pri živote. Veľa ľudí nám vyčíta, že si z toho robíme biznis, no chceme Vás ubezpečiť, že za peniažky, čo zarobíme, sa snažíme spraviť fašiangy lepšími a krajšími. Aj z tohtoročných príspevkov sme napríklad zaplatili perfektnú živú muziku a skvelú cimbalovku, ktorá nám hrala na fašiangovej zábave. Za zvyšné peniaze chceme tohto roku kúpiť nové saká pre tanečníkov, keďže tie staré už majú svoje najlepšie roky za sebou a po kope držia len silou vôle a my chceme, aby fašiangová bursa o rok vyzerala naozaj dôstojne. A preto veľká vďaka Vám všetkým, ktorí nás podporujete. Budeme robiť maximum preto, aby Fašiangy 2017 boli ešte lepšie ako tie tohto roku a aby sme mohli byť všetci hrdí na túto krásnu tradíciu.

Už teraz pre Vás pripravujeme článok o tradícií fašiang v našej obci aj s historickými fotkami.

Spoločné foto fašiangovej bursy v trávniku

 

Foto: Jaroslav Moravčík, Miroslav Moravčík, Dhz Badín

Author: Peter Ondrejka

Share This Post On

Submit a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *